WYPALENIE ZAWODOWE – JAK TO PRZETRWAĆ?

Czas czytania: 5min.

Natłok obowiązków zawodowych, domowych i brak czasu na odpoczynek jest częstym powodem przewlekłego zmęczenia, objawiającego się problemami ze spaniem, pamięcią i koncentracją.

Kreatywność a wypalenie zawodowe

Zastanawiałeś się jak bycie kreatywnym wpływa na Twoje samopoczucie i chęć do pracy?

Jeśli nie, to pewnie zainteresuje Cię fakt, że w pracy kreatywnej ludzie tak naprawdę odzyskują energię, a nie ją tracą.

Model nierównowagi wymogów i zasobów w przedsiębiorstwie (JD-R) pokazuje, że praca zawodowa jest efektywna i sprawia nam przyjemność jeśli nie przerasta naszych możliwości, ale jednocześnie nie jest też zbyt łatwa. Krótko mówiąc, wymogi muszą być odpowiednio dopasowane do naszych predyspozycji. Odnosząc się do wyżej opisanego modelu, innowacyjność, poszukiwanie kreatywnych rozwiązań sprawia, że efektywnie radzimy sobie z wymogami przedsiębiorstwa, odpowiednio wykorzystując do tego nasze zasoby.

Badania dotyczące wypalenia zawodowego

Według wyników badań „Diagnoza zmęczenia Polaków Bodymax“ najbardziej narażeni na tego typu problemy są osoby, które oprócz dużej ilości pracy uczą się lub prowadzą dom. Co więcej, 86% badanych przyznaje, że największe źródła ich zmęczenia związane są z pracą bądź nauką.
Najtrudniejszym aspektem wykonywania wielu czynności na raz okazuje się konieczność ciągłego skoncentrowania uwagi i podejmowania trudnych decyzji. Dodatkowo, badania przeprowadzone na Amerykanach wykazały, że ponad połowa z nich czuje się „przepracowana lub przytłoczona przynajmniej przez pewien czas“. Natomiast 70% twierdzi, że „często marzą o innej pracy“. Czy Ty też tak masz?

Przerwa jako sposób na odzyskanie motywacji i sił do kontynuacji obowiązków

Pamiętaj, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że jeśli zmienisz pracę i podejmiesz nowe wyzwania w innej firmie, to wszystko, co powoduje twoje zmęczenie obecnie, może podążyć za tobą. Zatem zanim podejmiesz o decyzji o rezygnacji z pracy i szukaniu nowej, zrób sobie przerwę i ponownie nabierz sił. Przerwa – definiowana jako celowa zmiana zachowania – pozwala „stanąć na chwilę“ i się zastanowić, obiektywnie ocenić sytuację, zmienić nastawienie, myśli lub emocje.

Najważniejszą kwestią w czasie przerwy jest to, aby odpowiedzieć sobie na poniższe pytania:


  • Co możesz zrobić inaczej?
  • W jaki sposób możesz zmienić swoją obecną sytuację lub jak ułożyć plan, aby twoja obecna praca była bardziej zgodna z tym, jak chcesz pracować i żyć?
  • Czy istnieją granice, które należy utworzyć lub obowiązki związane z posiadaniem lub zmianą?

Celem jest porzucenie codziennych czynności i nie skupianie się na nich, bowiem to one dominują w twoich myślach. Będziesz musiał po prostu rozkoszować się chwilą obecną, nie zastanawiać się nad żadnymi konkretnymi kwestiami i pozwolić przyjść odpowiedziom.

3 kroki planowania przerwy

1. Napisz krótko na temat swojej obecnej sytuacji – co się dzieje, co nie idzie jakbyś chciał, jakie są przed tobą wyzwania i jakie działania chciałbyś podjąć.

2. Ustaw intencję. Jak chcesz wyjść z tej przerwy i jak chcesz się czuć na jej końcu? Jedno z badań opublikowanych w Psychological Science wykazało, że dystansując się od wyzwania i przyjmując perspektywę obserwatora, możesz wzmocnić swoje myśli, które zaprowadzą cię do spostrzeżeń i nowych rozwiązań, które wcześniej nie przyszły ci do głowy.

3. Zaplanuj, ile czasu możesz zatrzymać i co zrobisz. Być może nie wiesz, jak chcesz spędzać ten czas, więc możesz również w spontaniczny lub naturalny sposób rozwijać swoją przerwę.

  • Codzienne wykonywane „mini” pauzy, a czasami robione kilka razy w ciągu dnia, to świetny sposób na start.
  • Możesz także robić przerwy podczas pracy i wstawać od biurka co 90 minut, wychodząc na lunch, spacerując.
  • Jeśli masz naprawdę mało czasu, możesz spędzić pięć minut przy biurku wykonując proste ćwiczenie oddechowe: podążaj za swoim oddechem, licząc każde powolne wdechy i wydech, aż dojdziesz do dziesięciu oddechów.
  • Przerwa może również być czynnością całodzienną. Odwiedź miejsce, które przynosi spokój i radość na co dzień. Gdziekolwiek jesteś, zwróć uwagę na kolory, tekstury i otoczenie. Możesz rozważyć prowadzenie dziennika, aby udokumentować to, czego doświadczasz.
  • Jeśli masz więcej czasu, rozważ przerwę tygodniową. Większość z nas rozumie korzyści płynące z wakacji, a jednak wielu nie korzysta z tego wolnego czasu, bojąc się utarty kontroli nad swoimi obowiązkami w pracy, gdy nas nie ma.

Strach przed urlopem

Według sondażu przeprowadzonego przez grupę Creative Staffing w 2015 r. 72% kadry zarządzającej nie skorzystałoby z dodatkowych dni urlopu, nawet gdyby były nieograniczone, jednak około czterech na dziesięciu (39%) uważałoby, że produkcja wzrośnie, jeśli pracownicy będą mieli więcej wolnego czasu. Korzyści z powrotu do pracy po wykonanej przerwie często prowadzą do większej kreatywności i mniejszego stresu. Zwiększenie poziomu dopaminy w organizmie może pomóc w uzyskaniu nowego spojrzenia na naszą sytuację, zgodnie z tym co mówią badania neuronaukowe.

Jeśli więc zastanawiasz się, czy nie zrezygnować z pracy, namawiamy cię najpierw do zatrzymania się i zastanowienia przez chwilę zanim podejmiesz tą decyzję. Jeśli czujesz się wypalony lub przytłoczony zawodowo, dłuższa przerwa w ciągu kilku tygodni, jaką powinieneś dla siebie wygospodarować to jedna z opcji, która może pomóc ci zmienić twój punkt widzenia. Możesz być mile zaskoczony i uświadomić sobie, że wszystko, czego potrzebujesz, to celowa zmiana w dostosowaniu się i doświadczaniu różnych rzeczy.

Źródła:

1. Polacy są przemęczeni. Oto powody.; http://www.styl.pl/raporty/raport-nie-daj-sie-zmeczeniu/artykuly/news-polacy-sa-przemeczeni-oto-powody,nId,1922026

2. Reachael O’Meara, If you’re fe dup with your job, try working more pauses into your day; 16 maj 2018; https://innov8rs.co/news/youre-fed-job-try-working-pauses-day)

3. Dyląg, A., Łącała, Z. (2014). Innowacyjność a stres, wypalenie i zaangażowanie zawodowe. Studia Prawno-Ekonomiczne, t. XCII, s. 243-261.