SZKOLENIA Z KREATYWNOŚCI DLA PRACOWNIKÓW. JAKIE KORZYŚCI PŁYNĄ Z ROZWOJU UMIEJĘTNOŚCI KREATYWNEGO MYŚLENIA?
Czas czytania: 7min.
Dziś chyba nikt nie ma wątpliwości, że w pracowników należy inwestować. Aby firma mogła odnieść sukces, potrzebni są odpowiedni ludzie posiadający umiejętności, które pozwolą na sprawne prowadzenie biznesu. To właśnie od ich wiedzy i zaangażowania w pracę, zależą efekty biznesowe zespołów, działów i całych organizacji. Pojawia się jednak pytanie, czy po przeprowadzeniu początkowego szkolenia zawodowego, dla nowego pracownika, warto rozwijać jego kompetencje w zakresie kreatywnego myślenia?
Szkolenia, a zwłaszcza szkolenia umiejętności twardych (zawodowe),są kluczowym obszarem debaty na wielu konferencjach. Istnieje bowiem wiele powodów, aby stwierdzić, że pierwsze szkolenie pracownika powinno być w dłuższej perspektywie tylko początkiem jego edukacji. Regularne działania wspierające rozwój kompetencji miękkich pracownika są istotne, ponieważ podnoszą nie tylko wiedzę i umiejętności specjalistyczne, ale również efektywność osobistą w realizowaniu codziennych zadań. A to, w perspektywie czasu, przekłada się na poprawę wyników finansowych firmy.
Oto 6 powodów, dla których rozwój kreatywności pracowników może mieć pozytywny wpływ na poziom realizacji założonych celów.
Walcz ze stagnacją
Wiele badań pokazuje, że polscy pracownicy zdecydowanie bardziej cenią sobie rozwój osobisty niż wygodę i komfort pracy. Jednak po pewnym czasie pracy w jednej firmie pracownicy wpadają w rutynę, która hamuje ich rozwój z powodu przewidywalności zadań, monotonii procedur czy przekonania o sprawnym opanowaniu oraz opanowania dotychczasowych obowiązków. Stagnacja bywa pokusą dla pracowników do wprowadzenia jakiejś zmiany w codziennej rzeczywistości. Niestety często pierwszym pomysłem tejże zmiany jest poszukiwanie nowej pracy.
Zaproponowanie pracownikom szkoleń w zakresie nowych umiejętności może zmienić sytuację, i spowodować, że pracownicy zobaczą nowe perspektywy lub znajdą nowe zainteresowania w kontekście swoich codziennych obowiązków.
Efektem walki ze stagnacją wśród pracowników może być tworzenie, wybieranie najlepszych, a następnie wdrażanie pomysłów związanych z nowych produktami, usługami czy usprawnieniami w codziennej pracy. Poza czynnikiem ludzkim pojawia się tu również oczywista korzyść biznesowa: nowe pomysły to rozwój innowacyjności i konkurencyjności firmy.
Odkrywaj nowe talenty (i słabości)
Podczas rekrutacji nowych pracowników nie zawsze jesteśmy w stanie poznać wszystkie ich mocne oraz słabe strony. Wybieramy kandydatów, którzy spełniają nasze oczekiwania na dane stanowisko pracy. Jednak z upływem czasu dzięki wspólnej pracy okazuje się, że zatrudniona osoba posiada wiele cech, o których wcześniej nie wiedzieliśmy, a które są bardzo wartościowe nie tylko na danym stanowisku, ale i dla całego zespołu. Dlatego ważne jest, aby manager miał czas na rozmowę z pracownikami, dzięki której może dowiedzieć się, jakie umiejętności jego zespół chciałby rozwijać i dlaczego, gdzie pracownicy widzą swoją przyszłość w branży, a także jakie umiejętności są poszczególnym osobom potrzebne, aby osiągnąć cele związane z rozwojem kariery.
Rozwijając umiejętność kreatywnego myślenia pracowników odkrywamy często niewykorzystane połacie pomysłów, inspiracji i koncepcji na rozwój / ulepszenie obszarów, z którymi pracownik ma styczność na co dzień. Badania Teresy Amabile (Zasada Postępu; T.Amabile, S. Kramer; 2013) pokazują, że tworząc i wdrażając swoje pomysły pracownicy wykazują się zaangażowaniem w maksymalnym wykorzystaniu swoich osobistych kompetencji i talentów.
Utrzymuj zaangażowanie
Tylko 42 % polskich pracowników deklaruje zaangażowanie w swoją prace, według badań Aon Hewitt, co z pewnością stanowi bardzo duże wyzwanie dla pracodawców (Rozwój pracowników po nowemu, T. Olszewska; 2016). Zaangażowani pracownicy wykonują swoją pracę dużo lepiej i mogą pomóc firmie szybciej osiągnąć wyznaczone cele. Jednym ze sposobów, w jaki pracodawcy mogą zwiększyć zaangażowanie, jest rozwój zawodowy. Badania pokazują, że pracownicy, którzy uczą się razem na szkoleniach, mają lepsze relacje i lepiej im się razem współpracuje. W dobrej drużynie praca jest bardziej efektywna, przyjemniejsza, pragnie się osiągnąć więcej i więcej z siebie dawać. Dlatego jest to świetny sposób na zwiększenie zaangażowania w zespole i jednocześnie zdobywania nowych umiejętności.
Kumulacją motywacji i zaangażowania w tym obszarze jest rozwój związany z umiejętnością kreatywnego myślenia.
Zdobądź przewagę konkurencyjną
Nadążanie za trendami w swojej branży oraz obserwacja konkurencji są istotną częścią prowadzenia działalności. Dlatego zarówno Ty jak i Twój zespół powinien być głodny wiedzy, nowinek, informacji i ciekawostek dotyczących Twojego biznesu. Powinniście być na bieżąco , aby uniknąć pozostania w tyle. Stanie w miejscu i brak obserwacji zabija biznes, więc czuwaj nad tym, aby twoi pracownicy stale się rozwijali. A nic tak nie pobudzi głodu wiedzy i informacji jak możliwość tworzenia i wdrażania swoich pomysłów w życie.
Oferowanie szkoleń z obszaru kreatywności i innowacji (pobudzających proaktywne myślenie i ciekawość biznesu) może zapewnić nie tylko podwyższenie kwalifikacji pracowników, ale i autentyczną chęć do poszukiwania nowych pomysłów i rozwiązań wspierających naszą codzienną pracę.
Zwiększ produktywność i satysfakcję
Jeśli szkolenia zostaną zapewnione w ramach dłuższej ścieżki rozwoju, pracownicy będą mieli o wiele więcej motywacji do uczenia się i wykorzystywania nowych umiejętności w pracy. Jeśli poczują wsparcie oraz inspirację, w naturalny sposób staną się bardziej produktywni i zadowoleni. Dzięki ciągłym inwestycjom w swój biznes, pracownicy mogą mieć znaczenie większe poczucie satysfakcji z pracy, co poprawi ich determinację. Zmniejszy to rotację pracowników w firmie i zwiększy produktywność, co bezpośrednio poprawi rentowność. Powstrzyma także proces przechodzenia najlepszych pracowników do konkurencji.
Ostatecznie warto też wiedzieć, że rozwój umiejętności kreatywnego myśleniaprzekłada się bezpośrednio na biegłość w obszarze kompetencji specjalistycznych, którymi na co dzień posługują się pracownicy (Ogilvie, Simms, 2009).
Przyciągaj i zatrzymuj talent
Popyt na talenty z kluczowych branż stale rośnie, dlatego przyciągnięcie najlepszych kandydatów nie jest łatwe. Skuteczną zachętą w walce o pozyskanie i utrzymanie najlepszych pracowników jest pokazanie, że firma inwestuje w swoją kadrę. Potencjalnym i nowym pracownikom da to poczucie, że otrzymują coś więcej niż tylko wypłatę, a obecni pracownicy będą bardziej skłonni do pozostania, aby dalej uczyć się i rozwijać w tej samej firmie.
Wiele firm zaczyna dostrzegać wagę szkoleń i inwestowania w swoich pracowników, a zatem ich inwestycje w rozwój stale rosną. W kontekście kreatywności szkolenia nie należy jednak traktować jako jednorazowego przypadku, ale jako element pewnego procesu / regularnych działań. Gdy pracownicy przez kilka miesięcy spotykają się z narzędziami, metodami i tematyką kreatywności rozwijają przekonanie, że ich proaktywność w tworzeniu i wdrażaniu nowych rozwiązań przekuwa się na konkurencyjność firmy i osobiste sukcesy w pracy. A to przekłada się na zaangażowanie i lojalność wobec pracodawcy. Spójrzmy prawdzie w oczy – czy Ty chciałbyś pracować w firmie, która ma za nic pomysły swoich pracowników?
Korzyści wynikające z ciągłego szkolenia i rozwoju pracowników są znaczne. Pojawiają się tylko pytania: Jaki rodzaj szkolenia zapewnić pracownikom? Jak często? Ile to będzie kosztować? Są to pytania, które w dużej mierze będą zależeć od twojej firmy i jej zasobów, ponieważ obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych opcji.
Zapraszamy do kontaktu z nami – chętnie pomożemy ci dobrać odpowiednie szkolenie dla twojej firmy. Wyślij zapytanie na adres: monika@gneratorpomyslow.pl
Zapoznaj się z naszą ofertą szkoleń https://generatorpomyslow.pl/kreatywnosc/#
Źródła:
Benefits of ongoing employee development; data dostępu 17 listopada 2017; źródło: http://www.innovationmanagement.se/2017/11/17/6-benefits-of-ongoing-employee-development/
Top 10 benefits of ongoing staff training development; data dostępu 3 listopada 2014; źródło: http://www.saxonsgroup.com.au/blog/human-resources/top-10-benefits-of-ongoing-staff-training-development/
Rozwój pracowników po nowemu; Teresa Olszewska; maj 2016; data dostępu: 5 grudnia 2017; źródło: https://hrpolska.pl/kadry/czytelnia/rozwoj-pracownikow-po-nowemu-2