PRACA ZESPOŁOWA JAKO FUNDAMENT EFEKTYWNEGO PRZEDSIĘBIORSTWA

Czas czytania: 2min.

Praca zespołowa jako klucz do efektywnego przedsiębiorstwa

W każdym miejscu pracy zatrudnione osoby są odpowiedzialne za konkretne zadania, z których potem są indywidualnie rozliczane. Najważniejsze jednak jest to, aby jednostki potrafiły ze sobą współpracować, ponieważ bez tego prawdopodobnie nie uwolnią w pełni swojego potencjału. Kreatywna praca w grupie maksymalizuje zalety pracowników i minimalizuje ich wady. Prowadzi to do kreacji dynamicznego, produktywnego i efektywnego środowiska pracy, a co za tym idzie do większych zysków firmy.

Synergia

Synergia to proces, w którym współdziałanie różnych czynników daje lepszy efekt, niż suma oddzielnych działań. Jest to jeden z najważniejszych aspektów efektywnej pracy zespołowej. Połączone zdolności i starania współpracowników, którzy razem pracują nad projektem, mogą przynieść znacznie lepsze rezultaty niż gdyby każdy z pracowników wykonywał zadanie oddzielnie. Dzieje się tak dlatego, że wiele funkcji w firmie zostaje usprawnione dzięki kreatywnej interakcji ludzi. Każda jednostka może nauczyć się czegoś od drugiej osoby, skonsultować z innymi napotkane problemy i wspólnie odnaleźć najlepszy sposób na osiągniecie postawionych sobie celów.

Wydajność

Praca zespołowa i kooperacja znacząco zwiększa efektywność organizacji. Jeśli pracownicy pracują oddzielnie i nie wiedzą co robią pozostali zatrudnieni, mogą nieświadomie duplikować swój wysiłek, co nie przynosi większych rezultatów. Poprzez delegowanie zadań w oparciu o zdolności, każdy z pracowników może skupić się na konkretnym aspekcie projektu. Zespół, który ze sobą kooperuje może osiągnąć cele postawione przez organizację znacznie szybciej i efektywniej niż gdyby każdy z pracowników pracował oddzielnie.

Komunikacja

Umiejętności komunikacyjne są bardzo znaczące dla każdego grupowego przedsięwzięcia. Kiedy współpracownicy dzielą się informacjami, zdobywają ogólne pojęcie na temat tego, kto w zespole czym się zajmuje i na jakim etapie jest całościowy projekt. Praca zespołowa ułatwia komunikację poprzez tworzenie atmosfery wzajemnego wsparcia, dzięki czemu członkowie zespołu czują, że mogą liczyć na pozostałe osoby pracujące nad projektem. Co więcej, komunikacja w zespole zwiększa poczucie solidarności.

Wsparcie

Niektóre osoby ze względu na swoje cechy osobowości wolą pracować indywidualnie, a inni zdecydowanie lepiej czują się współpracując z innymi. Osoby, które lubią pracować w grupie doceniają poczucie wsparcia ze strony innych członków zespołu i są bardziej zmotywowane do skończenia wyznaczonego zadania. Takie osoby podczas pracy indywidualnej tracą motywację do szybkiego osiągnięcia celu. W czasie pracy w zespole, poczucie odpowiedzialności wobec pozostałych współpracowników jest dla takich jednostek motywacją i daje im energię do wykonania pracy na wysokim poziomie. Warto więc sprawdzić preferencje osób zatrudnionych w firmie i dopasować do nich tryb pracy.

Zgrany zespół – jak go stworzyć?

Teraz, kiedy już wiesz jak ważne jest posiadanie zgranych zespołów w firmie, pewnie zastanawiasz się jak to osiągnąć. W oddzielnym artykule przygotowaliśmy dla Was opis warsztatów, które zwierają w swoim programie trasę LRC – linową trasę teambuildingową #. Jest to świetne narzędzie do zintegrowania zespołu i pokazania wartości, jaką niesie za sobą kooperacja i wspólne dążenie do określonego celu.

Źródło: https://bizfluent.com/info-7917672-teamwork-cooperation-important-workplace.html