POZNAJ 10 SPOSOBÓW NA TWORZENIE KULTURY INNOWACJI!

Czas czytania: 4min.

Pragniesz, aby klimat w Twojej firmie stymulował kreatywność? Odpowiednia atmosfera sprzyja powstawaniu nowych pomysłów i motywuje pracowników do odnajdywania nowych rozwiązań. W artykule znajdziesz aż 10 sposobów, które mogą Ci w stworzeniu kultury innowacji!

1.Przygotuj inspirujące miejsce pracy.

Duże, otwarte przestrzenie, przytulny salon, duże okna, zachęcająca kuchnia oraz dodatkowe udogodnienia, takie jak prysznice czy parking dla rowerów – to jedne z wielu propozycji, które warto zapewnić pracownikom. Jeśli nie urządzasz biura od podstaw, możesz zawiesić tablice z markerami (może ktoś będzie chciał zapisać swój pomysł?), zapewnić pracownikom nowoczesne laptopy i udogodnienia technologiczne, które będą stymulować zatrudnione w firmie osoby do kreatywnego myślenia.

2.Daj pracownikom możliwość pracy w elastycznych godzinach.

Niektóre osoby wpadają na swoje najlepsze pomysły w środku nocy lub w czasie długiego lunchu, kiedy ich umysł jest zrelaksowany. Przykładowo, wielu programistów jest bardziej produktywnych w spokojnym otoczeniu, czyli zazwyczaj wtedy, kiedy wszyscy inni skończą już pracę. W związku z tym mogą woleć spać dłużej rano, a potem pracować do późnych godzin nocnych.

Jeśli chcesz zachęcić pracowników do produktywności i generowania inspiracji, pozwól na pracę w elastycznych godzinach. Zaproponowane rozwiązanie zachęca osoby kreatywne do wybrania pracy z taką możliwością. Zazwyczaj takie osoby bardzo angażują się w wykonywane czynności i efektywnie wykonują powierzone im zadania.

3.Zaoferuj pracownikom nielimitowany urlop.

Jeden z najpewniejszych sposobów na znalezienie inspiracji to przerwa od ciągłej pracy. Łatwiej jest wpaść na innowacyjne pomysły, kiedy jesteśmy wyzwoleni z codziennej rutyny i znajomego otoczenia. Jesteśmy wtedy motywowani przez nowe bodźce.

Nawet jeden czy dwa dni wolnego przynoszą ogromną wartość. Pracownik może odpocząć w domu, pójść na spacer, lub zabrać dzieci na jednodniową wycieczkę. 
Zaoferowanie członkom Twojego zespołu – oraz sobie – nielimitowanego urlopu zachęca nie tylko do jednego leniwego dnia w domu czy na plaży, ale także do eksploracji bardziej odległych miejsc, które mogą otworzyć człowieka na nowe sposoby myślenia.

4.Zbuduj zróżnicowany zespół.

Wielu właścicieli kreatywnych biznesów narzeka, że ma problem ze znalezieniem dobrych pracowników. Może dlatego, że próbują znaleźć replikę ich samych? Błędnie oceniają, że posiadanie „profesjonalnego bliźniaka” będzie miało najlepszy wpływ na firmę.

Przyjmowanie do zespołu osób o takich samych cechach nie przyniesie jednak zbyt wielu korzyści. Natomiast zbudowanie zróżnicowanego zespołu z pewnością wpłynie na efektywność biznesu. Członkowie z różnym doświadczeniem zawodowym, edukacją i kulturą mogą się uzupełniać i wspólnie kreować pożądane na rynku produkty czy usługi.

5.Stawiaj swój zespół na pierwszym miejscu.

Aby mieć naprawdę kreatywną kulturę firmy, Twoi pracownicy powinni być Twoim największym priorytetem. Możesz myśleć, że to klienci powinni stać na pierwszym miejscu. Jeśli tak jest to zainspiruj się założycielem Virgin Group – Richardem Bransonem. Udowodnił on, że stawianie swojego zespołu na pierwszym miejscu sprawia, że nie tylko klienci są zadowoleni ale i udziałowcy.

6.Nagradzaj podejmowanie ryzyka.

Teraz, kiedy już stworzyłeś czas i przestrzeń dla kreatywności, pamiętaj aby zacząć nagradzać podejmowanie ryzyka. Pomyśl o firmach, które Cię inspirują. Ile z nich osiągnęło sukces dzięki trzymaniu się tradycji i zasad?

Stworzenie swojej własnej firmy zawsze było sporym ryzykiem. Dlaczego więc nie otoczyć się ludźmi, którzy także chcą podejmować ryzyko i pomóc Ci w rozbudowaniu firmy i jej wizji? Firmy takie jak Google, stawiają duży nacisk na motywowanie swoich pracowników do podejmowania ryzyka poprzez np. proponowanie pracownikom aby jakiś czas pracy poświęcali na rozwijanie swoich własnych pomysłów. Przełomowe idee zazwyczaj nie powstają w sztywnych, wystandaryzowanych warunkach.

7.Zachęcaj do różnicy zdań.

Nic nie zwalcza samozadowolenia lepiej niż nieporozumienie z członkiem zespołu. Nie chodzi o to, abyś prowadził wewnętrzną wojnę biurową. Różnica zdań pomiędzy profesjonalistami prowadzi do debaty, a jest to dokładnie to czego potrzebujesz, aby mieć pewność, że Twoja firma nieustannie się rozwija.

8.Spróbuj grupowego rozwiązywania problemów.

W małych firmach często zdarza się, że pracownicy muszą sobie nawzajem pomagać, aby ukończyć duże projekty. Przykładowo, ktoś z zespołu projektowego może wspólnie pracować z członkiem działu pomocy technicznej.

Tworzenie sytuacji, w której członkowie z całkowicie różnymi zdolnościami i perspektywami muszą pracować wspólnie może świetnie stymulować pobudzenie kreatywności i spowodować niespodziewany przełom w myśleniu pracowników.

9.Bądź bezpośredni.

Pozwól pracownikom komunikować to co czują, bez zbędnej dyplomacji. Zachęcaj członków zespołu do otwartej rozmowy zamiast przejmowania się, czy urażą czyjeś uczucia lub będą zbyt mili. Stwórz atmosferę, w której pracownicy zadają sobie trudne pytania i wymieniają się zdaniami w celu znalezienia najbardziej odpowiedniej odpowiedzi. Poprzez motywowanie pracowników do otwartych dyskusji sprawisz, że nie popadną w samozadowolenie i będą dyskutować nad najistotniejszymi sprawami i zadawać najmądrzejsze pytania. 
\n

10.Dawaj pracownikom przestrzeń i zachęcaj do odpowiedzialności.

W małej firmie z dużą wizją, nawet najmłodsi pracownicy mają bardzo odpowiedzialne zadania. Spraw, by wiedzieli jak ważne jest dobre i efektywne wykonywanie ich zadań, ale też daj im jak najwięcej w swobody w podejmowaniu swoich decyzji (z małym wsparciem). Dzięki temu stworzysz atmosferę, która wspiera kreatywność.

Zachęcamy też do przeczytania naszego wcześniejszego artykułu, dotyczącego pytań i odpowiedzi w temacie innowacji.

Źródło: https://www.entrepreneur.com/article/241260#