Czym jest model Lencioniego?
Model 5 dysfunkcji pracy zespołu Patricka Lencioniego opisuje główne zagrożenia dla efektywnej współpracy, które należy przezwyciężyć, jeśli zespół ma wejść na wyższy poziom i osiągać lepsze wyniki. Można wyprowadzić z niego 5 cech efektywnego zespołu. Lencioni jest uznanym na świecie ekspertem w obszarze zdrowia organizacji.
Jak wykorzystujemy model Lencioniego na szkoleniu?
- Przed szkoleniem uczestnicy wypełniają online kwestionariusz badający, na ile 5 dysfunkcji jest obecne w ich zespole. Odpowiedzi są anonimowe, zbieramy je w formie grafiki prezentującej to, na ile członkowie zespołu są zadowoleni z jego funkcjonowania na każdym z 5 wymiarów.
- Na szkoleniu wyniki kwestionariusza służą za punkt startowy dyskusji na temat zespołu. Uczestnicy mają okazję, by podzielić się swoimi oczekiwaniami i propozycjami zmian.
- Poszczególne aktywności na szkoleniu koncentrują się na budowaniu 5 cech efektywnego zespołu. Uczestnicy dowiadują się, jakie codzienne zachowania przekładają się na skuteczne funkcjonowanie jako zespół.
Co daje model Lencioniego? Dlaczego właśnie z niego korzystamy?
- Jest praktyczny i intuicyjny
- Sprawdził się w wielu zespołach na całym świecie
- Pomaga zarówno w budowaniu mniejszego zespołu jak i klimatu całej organizacji
- Stanowi doskonałą bazę dla stworzenia przez zespół własnego nieformalnego „kontraktu” codziennej pracy
- Kwestionariusz pomaga otwarcie porozmawiać o sytuacji zespołu
Gdzie wykorzystujemy model?
Na szkoleniach z efektywnej pracy zespołowej – za pomocą modelu uczestnicy mogą odpowiedzieć na pytania: gdzie jesteśmy jako zespół? Jakim zespołem chcemy się stać? Co powinniśmy zrobić, żeby to osiągnąć?
- Na szkoleniach dla managerów – model pomaga określić rolę i zadania managera na poszczególnych etapach budowania zespołu
Więcej o modelu Lencioniego przeczytasz tutaj: Efektywny zespół Lencioni