KRÓTKI PRZEWODNIK DO NAJBARDZIEJ KREATYWNEJ CZĘŚCI TWOJEGO MÓZGU
Czas czytania: 3min.
Chciałbyś sprawić, aby Twój mózg myślał bardziej kreatywnie? Oczywiście, że tak! Kluczem jest dobre wykorzystanie już obecnego w Twoim mózgu systemu do generowania m.in. swobodnych skojarzeń.Jednak żeby go użyć, musisz najpierw nauczyć się tego, jak dany system działa. W tym celu zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu.
Usuwanie mentalnych przeszkód w wyzwalaniu kreatywności
Mówiąc ogólnie, wielu z nas uczy się nadmiernego polegania na systemie kontrolnym znajdującym się w mózgu, a następnie odnajduje w sobie chęć do umiejętności bardziej kreatywnego myślenia. Zdaniem niektórych neurobiologów, w tym Dr. Tary Swart, jest to powodowane edukacyjnymi, kulturowymi oraz społecznymi naciskami na analityczne, logiczne, beznamiętne myślenie oraz podejmowanie decyzji. Wszystkie czynniki zdecydowanie są istotnymi kognitywnymi zdolnościami, jednak to nie one są nam potrzebne do zrozumienia sensu świata i osiągnięcia sukcesu. Osoby, które rozwinęły nader dominujący system kontroli mogą mocno trzymać się faktów i dużo rozmawiać o dowodach, a jednocześnie traktować treści emocjonalne lub intuicję jako nieistotną lub nawet negatywną.
W ostatnich czasach pracodawcy wyszli z wieloma inicjatywami w celu zapewnienia rozwoju kreatywnego myślenia, jednak wielu z nich popełniło fatalny błąd: wszystkie z metod zostały zaprojektowane w celu pomocy pracownikom w rozwiązywaniu problemów. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że rodzaj wędrówki umysłu, który prowadzi do prawdziwej kreatywności jest niewrażliwy na jasno zdefiniowane problemy. Właśnie dlatego wielu z nas zmaga się z użyciem tricków i ćwiczeń do szybkiego pobudzenia kreatywności w pracy. Na poziomie podświadomości, system kontrolny naszego mózgu uaktywnia się przy nawet najdrobniejszej sugestii, że zaistniało zadanie, które wymaga rozwiązania lub osiągnięcia konkretnego celu. To tak jakby mały gremlin szturchał Cię w ramię co kilka minut, za każdym razem pytając: „Wpadłeś już na super pomysł?“. Dokładnie to czego nie potrzebujesz.
Na szczęście istnieje kilka sposobów na usunięcie tego gremlina z Twojej głowy w celu pozwolenia Twojej domyślnej sieci działaś:
- Udaj się do miejsca pozbawionego pracy i obowiązków: Domyślna sieć w mózgu znacznie wydajniej prosperuje, kiedy nie jesteś rozproszony. Uważny spacer lub siedzenie w ciszy, pozbawione skupiających uwagę telefonów, e-maili lub pozostałych mieszkańców domu, może stworzyć idealne warunki dla wolnych skojarzeń, abstrakcji i kreatywności.
- Nie twórz problemów: Postaraj się nie ustalać żadnego celu dla swobodnych myśli w umyśle. Pozwól sobie na to, aby Twoja wyobraźnia powędrowała w nietypowe i niespodziewane miejsca, inaczej to nie zadziała!
- Zdezorganizuj się: Dodawaj dawkę nowości do swoich codziennych działań. Spotkaj się z kimś spoza Twojego standardowego kręgu znajomych, wykonaj nieznaną Ci dotychczas rozgrzewkę, idź sam na wystawę w muzeum. Nowość pozwala pozbawić mózg znanych kognitywnych wzorów i otworzyć się na możliwości zaangażowania się w nowe ścieżki myślenia i bycia.
Oczywiście, system kontroli nadal będzie pracować w tle, dodając przeciwwagi do domyślnej sieci, nawet jeśli udało Ci się zwiększyć aktywność w tej ostatniej. Twój mózg nigdy nie może być w danym momencie ściśle kreatywny lub ściśle analityczny. Chodzi jednak o to, aby nauczyć się balansu między nimi i tego jak wykorzystywać obie sieci, a nie zatrzymywać tę domyślną na rzecz analitycznej.
Opracowanie: Weronika Fryszkiewicz
Źródło: https://www.fastcompany.com/90204263/a-very-short-guide-to-the-most-creative-part-of-your-brain