KREATYWNIE POD CHOINKĄ, CZYLI JAK WYMYŚLIĆ ORYGINALNY PREZENT?

Czas czytania: 8min.

Boże Narodzenie coraz bliżej a niestety duża część z nas raczej nie opisałaby siebie jako świetnie zorganizowaną osobę, będącą w posiadaniu już wszystkich prezentów. Raczej towarzyszy nam pewien stres w poszukiwaniu czegoś na ostatnią chwilę (z roku na rok zwykle z większym wyrzutem: „no tym razem mogłem/mogłam zamówić coś wcześniej…”).

Szczególnie trudne bywa wybranie czegoś dla dorosłych znajomych i rodziny (to, co kupić dzieciom, zwykle udaje się ustalić po mniej lub bardziej dyskretnym wywiadzie z przyszłym obdarowanym lub jego rodzicami). Mamy jednak dobrą wiadomość: nie jest jeszcze za późno ☺

Chociaż pośpiech i stres nie sprzyjają kreatywności, nie jesteśmy skazani na nabycie „prezentów uniwersalnych” w rodzaju zapachowego mydła, obiecując sobie w duchu, że w przyszłym roku zabierzemy się za wszystko z wyprzedzeniem i wtedy wymyślimy coś ciekawszego.

Z pomocą przyjdą nam bazowe techniki kreatywnego myślenia, na które łatwo znajdziemy czas np. jadąc do pracy:

  • Zorganizuj coś do pisania – może być notatka w telefonie albo notes.
  • Pomyśl przez chwilę o osobie, której chcesz coś podarować.
    UWAGA: nie myśl jeszcze nad prezentami. Przywołaj w pamięci to, jak wygląda, w jakich miejscach najczęściej się pojawia, co zajmuje jej większość dnia, co lubi, co Was łączy oraz za co najbardziej cenisz ją Ty ☺
  • Zacznij wypisywać pomysły na prezent. Zapisuj każdy, który przyjdzie Ci na myśl.
  • Nie przejmuj się tym, że pojawią się pomysły oczywiste, za drogie, zbyt mało oryginalne… Jeszcze nie stoisz przed półką w sklepie, prawda? Jeśli przychodzą Ci na myśl prezenty takie jak „odrobina świętego spokoju”, „samochód taki, żeby sąsiedzi zzielenieli z zazdrości” albo „własny zamek nad Loarą” to je również zapisz, nie oceniaj i nie krytykuj. Ostatecznie w zaciszu własnej głowy możesz być ze sobą szczery…
  • Kiedy już wygenerujesz porcję standardowych pomysłów, pojawi się demotywująca pustka w głowie. To jest naturalna przeszkoda w procesie twórczym, którą pokonać można… generując więcej pomysłów! A właściwie kneblując wewnętrznego krytyka
  • Pamiętaj: na etapie generowania nie ma głupich pomysłów! Zapisz zatem jeszcze kilka sztuk – im bardziej odjechane tym lepiej. Powstanie trochę pomysłów „z kosmosu”. I bardzo dobrze. To wśród nich najczęściej można znaleźć warte uwagi „perełki”.
  • Teraz zastanów się: które z zapisanych pomysłów mają potencjał? Które można ciekawie zmodyfikować? Jak przekuć ideę w cieszący obdarowanego drobiazg? Wspomniany zamek nad Loarą może się przerodzić w model zamku, puzzle zamku, piękny obraz zamku do powieszenia lub apaszka w motywy renesansowe (to raczej dla Pań).

Po takim wstępie, inspiracji możesz poszukać w artykule poniżej:

Wspólne wyjście, wspólne przeżycie

Często w przedświątecznym stresie zapominamy, że prezent nie musi być przedmiotem, może być też doświadczeniem. W grę wchodzą tu zarówno bilety do teatru (klasycznego lub np. teatru improwizacji: http://klancyk.pl/), do kina (zwykłego? studyjnego?) na koncerty, jak różne warsztaty (gotowania, śpiewu, graphic recording, manicure, jazdy na łyżwach…). W obecnej sytuacji dużo dzieje się on-line, więc może bilet do dobrego spektaklu do obejrzenia w domowym zaciszu?

Fani mocniejszych przeżyć mogą zdecydować się na prezent  (1) w klimacie wizyty w centrum wirtualnej rzeczywistości, (2) off-road’u lub (3) wyprawy do parku trampolin, a ci bardziej spragnieni relaksu – (4) zorientować się w ofercie grot solnych, masaży i SPA. Brzmi jak banał, ale tylko dla tych, co nie próbowali dobrego masażu po 3 miesiącach siedzenia w domu (i home office).

Dobrym pomysłem może być zaproszenie bliskiej osoby do przeżycia tego doświadczenia wspólnie – wtedy poza ciekawym warsztatem, podarunkiem staje się wspólnie spędzony czas. Może jest coś, czego jeszcze nigdy nie robiliście? Czego zawsze chcieliście spróbować? (5) Warsztaty kulinarne, (6) warsztaty robienia pizzy i chleba, (7) warsztaty teatru improwizacji?

Wspomnienia i żarty wewnętrzne

Kolejnym polem do popisu dla naszej kreatywności są prezenty spersonalizowane, nawiązujące do wspólnych przeżyć, zabawnych sytuacji, cech i zainteresowań odbiorcy. To prawda, tylko niektórzy z naszych znajomych mają ściśle określone zainteresowania, łatwo przekładalne na podarunek (kolekcjonują przedmioty z motywem mrówkojada…). Ale z pomocą przychodzi nam kolejna technika kreatywnego myślenia: abstrahowanie i dokonywanie syntezy.

W dużym skrócie technika ta polega na wydobyciu interesujących nas elementów z różnych kontekstów (abstrahowanie) i łączeniu ich następnie w jeden koncept (synteza). Przykładowo: znajomej, która robi na drutach i lubi motyw sów, możemy podarować markery do oczek (służące do łatwiejszego orientowania się w robótce) z sowim motywem (do obejrzenia np. tutaj: owl_knitting_stitch_markers)

Z pomocą przychodzi nam Internet: za jego pomocą stosunkowo łatwo znajdziemy wymarzony motyw – np. skarpetki z Kubusiem Puchatkiem, paterę do ciasta z motywem Muminków, ręcznie robione landrynki z wybranym motywem (http://cukiereczek.com.pl/), foremki do pierników w kształcie żaglówek…

Jeśli dołączymy do prezentu kartkę („Dla mistrzyni pierniczków – z życzeniami wielu udanych, tym razem bezdeszczowych rejsów…”), otrzymującemu nawet drobny prezent zrobi się cieplej na sercu. Sposobem na personalizację są też motywy z lubianych książek, komiksów i fanpage’y na przedmiotach codziennego użytku, które stają się w ten sposób dużo bardziej niecodzienne… Żona uwielbia pieski? To może koszulka z nadrukiem/grafiką z jej ulubioną rasą?

Przedmioty, o istnieniu których nie miałeś pojęcia, a które okazują się zadziwiająco użyteczne

To kategoria prezentów szczególnie lubiana w Generatorze Pomysłów. Takie przedmioty zwykle znajdujemy w sklepie przypadkiem, choć istnieją też marki takie jak Tiger czy Tchibo, które specjalizują się w ich produkcji. Przykładami mogą tu być: hamak na stopy (umożliwiający wygodniejsze siedzenie przy biurku: foot-hammock), króliki porządkujące kable (rabbit-cable-holder) i przenośny odpowiednik tablicy flipchart, który sam przyklei się do ściany wykorzystując elektrostatykę (ucieszy każdego prowadzącego zajęcia i korepetycje magic-flipchart-grid).

Jeśli masz trochę czasu do stracenia i lubisz taką kategorię prezentów platforma AliExpress stoi przed Tobą otworem!

Kreatywne zabawki, które pobudzą kreatywność odbiorcy prezentu

Chciałbyś sprawić bliskiej osobie prezent, który pozwoli jej na rozwój kreatywności? Dobrze trafiłeś! Przedstawiamy Ci kilka najfajniejszych, według nas, pomysłów.

Jednym z nich jest sprytna plastelina, z której możesz ulepić co tylko sobie wymarzysz. Na pewno ucieszą się z niej młodsi uczestnicy Świąt. Tą wyjątkową masę plastyczną można używać na wiele sposób – rozciągać, rozrywać, kruszyć, modelować czy łamać. Dużym plusem plasteliny, w odróżnieniu do jej zwykłego odpowiednika jest to, iż przechowywana w metalowym pudełku nie wysycha, dzięki czemu młode pociechy mogą cieszyć się nią długi czas. Jednym z ciekawszych rodzajów sprytnej plasteliny jest „śladówka“. W odróżnieniu do podstawowej wersji zmienia kolor pod wpływem światła ultrafioletowego. Do każdego zestawu dołączona jest lampka, która świeci ultrafioletem, a po zbliżeniu jej do masy możemy obserwować jak zmienia kolor, a w dodatku w ciemności świeci.

Kolejnym świetnym pomysłem na kreatywny prezent jest zestaw klocków Incastro. Możecie wybrać najbardziej dopasowany dla siebie zestaw. Różnią się one od siebie wielkością i gamą dostępnych w opakowaniu kolorów. Zawarte w nim elementy pozwolą pobawić się w architekta – możesz zbudować wiele ciekawych rzeczy. Niektóre zestawy pozwalają także na zbudowanie ruchomych budowli. Firma, która stworzyła zestawy klocków do składania modeli prowadzi także kanał na YouTube, na którym zamieszczone są filmiki jak zbudować konkretne figury.