JAK ZWIĘKSZYĆ EFEKTYWNOŚĆ SESJI KREATYWNEJ NA 6 SPOSOBÓW?
Czas czytania: 4min.
Jakie są zasady efektywnej sesji kreatywnej?
Każdemu chyba obiło się o uszy zdanie „Podczas burzy mózgów nie krytykujemy pomysłów”. Czy jednak powinniśmy wdrażać bezsensowne pomysły? Niezupełnie. Poza tym – nie jest to jedyna zasada, o której warto pamiętać. Jakie są pozostałe zasady wpływające na efektywność sesji kreatywnej?
Pobierz i wydrukuj rysunkowe 6 zasad pracy kreatywnej #
Wszyscy słyszeli, żeby „podczas burzy mózgów nie krytykować pomysłów”. Czy to jedyna zasada pracy kreatywnej, o której warto pamiętać?
1. Nie krytykuj pomysłów – w fazie generowania. Rozdzielaj procesy
-
- Najważniejszą zasadą efektywnej pracy twórczej jest rozdzielenie etapów generowania pomysłów i ich oceny. Podkreślmy: oba z nich są ważne. Generowanie pomysłów zwiększa nasze szanse na innowację. Ocena pomysłów umożliwia nam wdrożenie.
Czemu jednak tak ważne jest rozdzielenie tych faz?
- Człowiek obawia się bycia ocenianym. A kiedy ktoś ocenia nasz pomysł… to ocenia nas samych. W tej sytuacji automatycznie zamykamy się na niestandardowe rozwiązania, gdyż są one mniej bezpieczne. I tracimy szansę na stworzenie prawdziwej innowacji
- Nasz „głupi” pomysł może zainspirować innego uczestnika sesji
- Wypowiadając „głupie” pomysły robimy w umyśle przestrzeń na kolejne… a o to właśnie chodzi!
Podsumowując: w fazie generowania pomysłów jak ognia unikamy wszelkich uwag krytycznych, „sprowadzających na ziemię”, wyrażających wątpliwości… Będzie na to czas podczas kolejnego etapu, ale nie wcześniej.
Najważniejszą zasadą efektywnej pracy kreatywnej jest rozdzielenie etapów generowania pomysłów i ich oceny.
2. Generuj dużo pomysłów. W kreatywności ilość rodzi jakość!
Powód jest prosty: z dużej ilości pomysłów łatwiej będzie nam wybrać coś interesującego do dalszego opracowania.
3. Kombinuj, rozwijaj i ulepszaj pomysły – zarówno swoje jak i innych. Inspiruj się!
Jeśli chcemy skorzystać w pełni z potencjału zespołu, to warto inspirować się wypowiedziami kolegów, przekształcać i modyfikować pomysły. Nie ma tu miejsca na prawa autorskie do pomysłu – nie kiedy pracujecie zespołowo. Warto pamiętać, że:
- Dzięki przyzwoleniu na inspirację nasz umysł zaczyna dostrzegać odległe skojarzenia i połączenia, które mogą dać nam wartościowe rozwiązanie.
- Pomysł lekko zmodyfikowany to INNY, NOWY POMYSŁ. Na etapie selekcji może się okazać, że jeden z nich stanowi odpowiedź na wasz problem?
4. Zapisz i doceń każdy pomysł
Krytyka nie zawsze polega na powiedzeniu na głos „Nie podoba mi się twój pomysł”. Wystarczy, że ciekawe pomysły są zapisywane na kartce, a nasz zostanie wypowiedziany, pozostawiony bez komentarza i pominięty przy zapisywaniu… Dlatego zapisać należy KAŻDY wypowiedziany pomysł – te głupie lub pozornie głupie również 🙂 Dodatkowym plusem jest to, że do zapisanego pomysłu łatwiej jest wrócić, żeby go przekształcić lub zainspirować się jakimś jego elementem.
5. Humor jest katalizatorem kreatywności!
Wybuchy śmiechu podczas sesji kreatywnej to znak, że jesteście na dobrej drodze 🙂 Dlaczego?
- W dobrej atmosferze łatwiej się otworzyć i wypowiedzieć przychodzące nam do głowy pomysły – zwłaszcza te, które nierealne, ryzykowne lub jeszcze bardzo mało konkretne.
- Dodatkowo, badania wskazują, że humor to jedyny czynnikiem powodujący wzrost oryginalności tworzonych rozwiązań. Nie da się go zastąpić żadnym narzędziem czy techniką pracy.
6. Mózg jest mięśniem, więc weź go na siłownię! Stosuj rozgrzewkę i techniki pracy kreatywnej.
No dobrze, może technicznie nie jest to mięsień… ale zasada działania jest podobna. Krótkie ćwiczenia rozgrzewki kreatywnej polegające na generowaniu skojarzeń, umysłowej „żonglerce”, czyli wykonywaniu równolegle kilku zadań na raz, czy prostej aktywności fizycznej zauważalnie zwiększą wydajność naszej pracy.
Inwestując czas w przygotowanie przestrzeni i ustalenie z uczestnikami zasad, maksymalizujemy efektywność sesji kreatywnej
Od czego zacząć?
Jeśli planujesz przeprowadzenie sesji kreatywnej w swoim zespole:
- Zadbaj o osobne pomieszczenie, w którym mało rzeczy będzie was rozpraszać. Herbata i coś do przegryzienia to dobry pomysł! Odłóżcie laptopy, żeby były poza zasięgiem
- Przygotuj karteczki samoprzylepne, flamastry, flipchart
- Zapisz temat sesji w widocznym miejscu
- Umów się z uczestnikami na zasady sesji kreatywnej – możesz wykorzystać powyższe. Spytaj ich, co chcą zmienić lub dodać? Zapisz je w widocznym miejscu. Stworzycie w ten sposób kontrakt sesji kreatywnej.
- Na generowanie pomysłów przeznacz 30 min plus 10 min na początku na omówienie zasad sesji i zawarcie kontraktu
A co kiedy ktoś łamie kontrakt?
Warto ustalić sposób zwracania sobie uwagi, jeśli w toku sesji kreatywnej ktoś zapomni o którejś z zasad. Niektóre opcje to:
- Słowo – hasło alarmowe („-Poziomki!”) – wybierzcie słowo, które jest rzadko używane
- Zwrócenie uwagi – „Pamiętamy o kontrakcie!”
- Sygnał dźwiękowy (np. dzwonek, piszczałka z gry planszowej Taboo)
- A my angażujemy w tym celu kurczaka Stefana jako strażnika sesji kreatywnej 🙂