Czym są gry konstruktorskie?
Podczas gier konstruktorskich uczestnicy tworzą konstrukcje z materiałów, desek, helu i innych dostępnych elementów. Uczestnicy doświadczają twórczości w najbardziej bezpośredni sposób – budując, zmieniając i ulepszając konstrukcje według własnego pomysłu. Ważnym elementem gier konstruktorskich jest współpraca – zarówno jeśli chodzi o wizję projektu jak i podczas samej budowy.
Jak wyglądają gry konstruktorskie na szkoleniu?
Istnieją różne gry dające uczestnikom możliwość budowania konstrukcji w ramach zadania szkoleniowego. Może to być np. gra Faraon lub Maszyna Goldberga (Reakcja Łańcuchowa).
- Faraon – podczas tej gry uczestnicy przenoszą się do starożytnych czasów nad Nilem. Tam jako firma deweloperska mają wykonać na zlecenie faraona wybudowanie części centrum handlowego. Oferenci, którzy nie sprostają oczekiwaniom władcy zostają rzuceni na pożarcie krokodylom!
- Maszyna Goldberga – uczestnicy podzieleni na mniejsze zespoły budują fragmenty konstrukcji, które po złączeniu stworzą tzw. maszynę Goldberga – trasę, która uruchomiona w punkcie startowym (np. przez wrzucenie metalowej kulki), doprowadzi do finalnego efektu (np. rozwinięcia zwoju), przekazując energię za pomocą domina, dźwigni, przekładni i innych, zaprojektowanych i zbudowanych przez uczestników, elementów.
Co daje wykorzystanie gier konstruktorskich?
- Zabawa jest niezbędnym elementem procesu twórczego. Podczas zadań konstrukcyjnych uczestnikom łatwiej jest obudzić w sobie dziecko i nauczyć się, jak wykorzystywać ten stan do zwiększania kreatywności.
- Doświadczenie budowania i bezpośredni kontakt z tworzywami pozytywnie wpływa na zdolności poznawcze (nauka jest efektywniejsza niż gdyby proces bazował jedynie na wyobrażeniach).
- Wspólne budowanie to okazja do integracji i dawka dobrej zabawy.
Gdzie wykorzystujemy gry konstruktorskie?
- Podczas szkoleń dotyczących myślenia systemowego i pracy projektowej – gry konstruktorskie jasno pokazują jak jakość zadań wykonywanych przez poszczególne osoby czy zespoły wpływa na całość rozwiązania.
- Podczas integracji zespołu i odkrywania jego potencjału – wspólne majsterkowanie stwarza okazję, by poznać widywanych na co dzień kolegów od nowej strony i docenić ich umiejętności.
- Podczas szkoleń z tematyki kreatywności i design thinking – gry konstruktorskie doskonale ilustrują proces szybkiego prototypowania, testowania i ulepszania rozwiązań.