Zespołowe podsumowanie roku – na dobry początek

Strona główna >> Budowanie zespołu >> Zespołowe podsumowanie roku – na dobry początek

Kategorie

Kreatywność

Komunikacja w biznesie

Design Thinking

Budowanie zespołu


BĄDŹ NA BIEŻĄCO:Tagi

sparkler-677774_1920

Czas ucieka… więc po co te podsumowania?
Dzień zaczyna być trochę dłuższy, myślimy o tym, co było i co nas czeka w przyszłości, robimy podsumowania i rachunki sumienia…

Początek roku, kiedy wszyscy odeśpią już Sylwestra i wdrażają się powoli do codziennych zadań,to dobry moment na zespołowe podsumowanie.

Dlaczego warto znaleźć na nie czas?

 1. Przede wszystkim dlatego, że w Twoim zespole znajdują się zupełnie sensowni, inteligentni ludzie, których dobrze jest posłuchać 🙂 Zespół potrafi dostrzec więcej niż jednostka, więc czemu z tego nie skorzystać?
 1. Po drugie, wyciąganie wniosków zapobiega powtarzaniu ciągle tych samych błędów, dzięki czemu działamy skuteczniej. W gorętszych okresach roku zdarza się, że pędzimy niczym chomiki w kołowrotkach i o żadnej refleksji nie ma mowy, co warto teraz nadrobić.
 1. Po trzecie, i kto wie, czy nie najważniejsze – kiedy ktoś pyta nas o zdanie, przestajemy czuć się bezimiennym „trybikiem w maszynie”, tylko kimś, kogo zdanie się liczy. Dajmy więc zespołowi poczuć, że ma przestrzeń do tego, żeby się wypowiedzieć i że bierzemy to pod uwagę, a wzrost motywacji będzie zauważalny.

Zespołowe podsumowanie krok po kroku

Jak się za to zabrać, żeby zespołowe podsumowanie nie skończyło jako zespołowe plotki lub wylewanie żalów? Potrzebne będą:

  1. • 1 godzina czasu
  1. • karty do podsumowania (po jednej dla każdego)
  • przyda się tablica flipchart i markery

Krok 1

Zbierz zespół i daj każdemu kartę do podsumowania Zespołowe podsumowanie roku

(wersja do druku – KLIKNIJ!) (wersja minimalistyczna: pokaż im wzór na rzutniku/flipcharcie i niech skopiują go na swoje kartki).
przeszłość_teraźniejszość_przyszłość

Krok 2
Poproś członków swojego zespołu o chwilę refleksji nad tym co było, co jest i czego się spodziewają w 2018 roku. Zadanie polega na zapisaniu swoich uwag, pomysłów, przemyśleń w pięciu obszarach:

Przeszłość

  1. : co się wydarzyło, co zapamiętaliśmy z ostatnich miesięcy

Teraźniejszość

  1. : co dzieje się obecnie w naszym zespole

Pozytywy

  1. : to, z czego możemy czerpać korzyści – z czego jesteśmy zadowoleni?

Negatywy

  1. : to, co potrzebujemy zmienić/poprawić – co sprawia, że na co dzień trudniej nam się pracuje?

Przyszłość

  : jakie mamy pomysły na to, co dalej?

Każda osoba powinna wypełnić swoją kartę indywidualnie, zapisując to, co uważa za ważne.

WAŻNE:stosujemy tutaj zasady kreatywności

– nie ma głupich / nieważnych pomysłów! Możesz zadać im pytania pomocnicze (poniżej), ale nie ma potrzeby odpowiadania na każde z nich osobno. Uprzedź ich, że będą potem czytać to, co zapisali.

Przeszłość
– Co działo się w ostatnich miesiącach?
– Jakie wydarzenia minionego roku były istotnymi krokami milowymi?
– Co wpłynęło na to, w jakim miejscu jesteśmy teraz?
Teraźniejszość
– Na jakim etapie aktualnie jesteśmy?
– Co myślicie o obecnej sytuacji?
– Czy aktualny stan odpowiada waszym oczekiwaniom? Dlaczego tak, dlaczego nie?
Pozytywy
– Co przynosi nam korzyści? Jakie widzimy szanse i plusy naszej sytuacji?
– Co udało nam się zdobyć/osiągnąć?
– Czego się nauczyliśmy?
Negatywy
– Gdzie są nasze słabe punkty?
– Co powinniśmy poprawić?
– Czy coś ściąga nas do dołu? Co?
Przyszłość
– Jak wyobrażacie sobie nadchodzący rok? Dokąd powinniśmy zmierzać jako zespół?
– Po czym poznamy, że osiągnęliśmy sukces? Jak to zmierzyć?
– Jak możemy przygotować się na nadchodzące wyzwania?

Krok 3
Kiedy wszyscy skończą, poproś, żeby każdy podzielił się tym, co zapisał. Możecie zrobić to po kolei. Najlepiej będzie zebrać hasłowo wnioski na flipcharcie – zobaczycie w ten sposób, które wątki pojawiały się najczęściej, które wydarzenia były najbardziej znaczące itp.

Krok 4
Czas na dyskusję o tym, co zapisaliście i zaprezentowaliście. Możesz spytać, co każda z osób uważa za najważniejsze w perspektywie nadchodzącego roku? Gdzie były największe różnice i podobieństwa w odpowiedziach? Co chcieliby, żeby pojawiło się na arkuszach na podsumowaniu za rok?

Krok 5
Tutaj decyzja należy do Ciebie. Na tym etapie możesz:

 1. Zrobić przerwę, żeby dać sobie i innym czas na zastanowienie się nad tym, co jest dla Was najważniejsze. (Będzie to też czas dla Ciebie, żeby pomyśleć o zasobach, jakimi będziecie dysponować w nadchodzącym roku, żeby potraktować zespół serio i na etapie planowania nie składać pustych obietnic.) Wybierając tę opcję, zakończ spotkanie ustalając KONKRETNY TERMIN, kiedy spotkacie się, by domknąć wspólne ustalenia.
 1. Stworzyć wspólnie plan działania – może być zarówno osobisty jak i zespołowy. W tym przypadku po zakończeniu dyskusji (krok 4), poproś każdego o wybranie trzech najważniejszych tematów, którymi powinniście się zająć z myślą o poprawie wyników lub klimatu współpracy. W tej wersji zaplanujcie razem pierwsze kroki – działania do realizacji w perspektywie najbliższego miesiąca. Pamiętajcie, aby przydzielić zadania konkretnym osobom, bo te bez właściciela lubią znikać w odmętach codziennej rzeczywistości… 😉

Opracowanie: Zosia Augustyniak
Źródło: www.trytriggers.com „Recapping the year with your team: reflect and get insights”

Komentarze

komentarze

O autorce

Zofia Augustyniak

W Generatorze Pomysłów zajmuje się tematami komunikacji i zwiększania efektywności współpracy w zespole. Trener LRC - kiedy tylko robi się cieplej, wyrusza w teren, żeby prowadzić dla zespołów treningi na trasach linowych. Na salę szkoleniową wraca dopiero przy ulewnym deszczu.Więcej o autorze

Podobało Ci się?

Podziel się wpisem ze znajomymi!

Komentarze