Kreatywnie pod choinką, czyli jak wymyślić oryginalny prezent?

Strona główna >> Kreatywność >> Kreatywnie pod choinką, czyli jak wymyślić oryginalny prezent?

Kategorie

Kreatywność

Komunikacja w biznesie

Design Thinking

Budowanie zespołu


BĄDŹ NA BIEŻĄCO:
Tagi


owl_knit_marker

Boże Narodzenie coraz bliżej i ci z nas, którzy nie należą do grupy nielicznych, świetnie zorganizowanych szczęśliwców, mających wszystkie prezenty od dawna gotowe, zaczynają gorączkowo szukać pomysłów na świąteczne podarunki…
 
Szczególnie trudne bywa wybranie czegoś dla dorosłych znajomych i rodziny (to, co kupić dzieciom, zwykle udaje się ustalić po mniej lub bardziej dyskretnym wywiadzie z przyszłym obdarowanym lub jego rodzicami).
Mamy jednak dobrą wiadomość: nie jest jeszcze za późno
 
Chociaż pośpiech i stres nie sprzyjają kreatywności, nie jesteśmy skazani na nabycie „prezentów uniwersalnych” w rodzaju zapachowego mydła, obiecując sobie w duchu, że w przyszłym roku zabierzemy się za wszystko z wyprzedzeniem i wtedy wymyślimy coś ciekawszego.
Z pomocą przyjdą nam bazowe techniki kreatywnego myślenia, na które łatwo znajdziemy czas np. jadąc do pracy:
 

  1. Zorganizuj coś do pisania – może być notatka w telefonie albo notes.

  2. Pomyśl przez chwilę o osobie, której chcesz coś podarować.
    UWAGA: nie myśl jeszcze nad prezentami. Przywołaj w pamięci to, jak wygląda, w jakich miejscach najczęściej się pojawia, co zajmuje jej większość dnia, co lubi, co Was łączy oraz za co najbardziej cenisz ją Ty ☺

  3. Zacznij wypisywać pomysły na prezent. Zapisuj każdy, który przyjdzie Ci na myśl.
    Nie przejmuj się tym, że pojawią się pomysły oczywiste, za drogie, zbyt mało oryginalne… Jeszcze nie stoisz przed półką w sklepie, prawda? Jeśli przychodzą Ci na myśl prezenty takie jak „odrobina świętego spokoju”, „samochód taki, żeby sąsiedzi zzielenieli z zazdrości” albo „własny zamek nad Loarą” to je również zapisz, nie oceniaj i nie krytykuj. (Ostatecznie w zaciszu własnej głowy możesz być ze sobą szczery…)

  4. Kiedy już wygenerujesz porcję standardowych pomysłów, przetrwasz demotywującą chwilę pustki w głowie i zakneblujesz wewnętrznego krytyka (Pamiętaj: na tym etapie nie ma głupich pomysłów! W Google też tak robią!), powstanie trochę pomysłów „z kosmosu”. I bardzo dobrze. To wśród nich najczęściej można znaleźć warte uwagi „perełki”.

  5. Teraz zastanów się: które z zapisanych pomysłów mają potencjał? Które można ciekawie zmodyfikować? Jak przekuć ideę w cieszący obdarowanego drobiazg?

 
Po takim wstępie, inspiracji możesz poszukać w artykule poniżej:
 
 
Wspólne wyjście, wspólne przeżycie
 

Często w przedświątecznym stresie zapominamy, że prezent nie musi być przedmiotem, może być też doświadczeniem.
W grę wchodzą tu zarówno bilety do teatru (klasycznego lub np. teatru improwizacji: http://klancyk.pl/), do kina (zwykłego? studyjnego?) na koncerty, jak różne warsztaty (gotowania, śpiewu, graphic recording, manicure, jazdy na łyżwach…).
Fani mocniejszych przeżyć mogą zdecydować się na prezent w klimacie wizyty w centrum wirtualnej rzeczywistości, off-road’u lub wyprawy do parku trampolin, a ci bardziej spragnieni relaksu – zorientować się w ofercie grot solnych, masaży i SPA.
Dobrym pomysłem może być zaproszenie bliskiej osoby do przeżycia tego doświadczenia wspólnie – wtedy poza ciekawym warsztatem, podarunkiem staje się wspólnie spędzony czas.

 
Czego jeszcze nigdy nie robiliście? Czego zawsze chcieliście spróbować?
 
 
Wspomnienia i żarty wewnętrzne
 

Kolejnym polem do popisu dla naszej kreatywności są prezenty spersonalizowane, nawiązujące do wspólnych przeżyć, zabawnych sytuacji, cech i zainteresowań odbiorcy. To prawda, tylko niektórzy z naszych znajomych mają ściśle określone zainteresowania, łatwo przekładalne na podarunek (kolekcjonują przedmioty z motywem mrówkojada…). Ale z pomocą przychodzi nam kolejna technika kreatywnego myślenia: abstrahowanie i dokonywanie syntezy.
 
W dużym skrócie technika ta polega na wydobyciu interesujących nas elementów z różnych kontekstów (abstrahowanie) i łączeniu ich następnie w jeden koncept (synteza).
Przykładowo: znajomej, która robi na drutach i lubi motyw sów, możemy podarować markery do oczek (służące do łatwiejszego orientowania się w robótce) z sowim motywem (do obejrzenia np. tutaj: owl_knitting_stitch_markers)
 
Z pomocą przychodzi nam Internet: za jego pomocą stosunkowo łatwo znajdziemy wymarzony motyw: skarpetki z motywem Pałacu Kultury, paterę do ciasta z motywem Muminków, ręcznie robione landrynki z wybranym motywem (http://cukiereczek.com.pl/), foremki do pierników w kształcie żaglówek… (foremki-do-wykrawania)
Jeśli dołączymy do prezentu kartkę („Dla mistrzyni pierniczków – z życzeniami wielu udanych, tym razem bezdeszczowych rejsów…”), otrzymującemu nawet drobny prezent zrobi się cieplej na sercu.
 
Sposobem na personalizację są też motywy z lubianych książek, komiksów i fanpage’y na przedmiotach codziennego użytku, które stają się w ten sposób dużo bardziej niecodzienne…

 
 
Przedmioty, o istnieniu których nie miałeś pojęcia, a które okazują się zadziwiająco użyteczne
 

To kategoria prezentów szczególnie lubiana w Generatorze Pomysłów 🙂 Takie przedmioty zwykle znajdujemy w sklepie przypadkiem, choć istnieją też marki takie jak Tiger czy Tchibo, które specjalizują się w ich produkcji. Przykładami mogą tu być: hamak na stopy (umożliwiający wygodniejsze siedzenie przy biurku: foot-hammock), króliki porządkujące kable (rabbit-cable-holder) i przenośny odpowiednik tablicy flipchart, który sam przyklei się do ściany wykorzystując elektrostatykę (ucieszy każdego prowadzącego zajęcia i korepetycje magic-flipchart-grid).

 
Wykorzystaj więc swoją kreatywność i… niech pomysłowe prezenty ucieszą najbliższych!
 
rabbit_cable_holder_1024x1024
 
 
autor: Zosia Augustyniak

Komentarze

komentarze

O autorce

Zofia Augustyniak

W Generatorze Pomysłów zajmuje się tematami komunikacji i zwiększania efektywności współpracy w zespole. Trener LRC - kiedy tylko robi się cieplej, wyrusza w teren, żeby prowadzić dla zespołów treningi na trasach linowych. Na salę szkoleniową wraca dopiero przy ulewnym deszczu.Więcej o autorze

Podobało Ci się?

Podziel się wpisem ze znajomymi!

Komentarze