Jak zmienić przestrzeń biurową, by sprzyjała inspiracji i pracy kreatywnej?

Strona główna >> Kreatywność >> Jak zmienić przestrzeń biurową, by sprzyjała inspiracji i pracy kreatywnej?

Kategorie

Kreatywność

Komunikacja w biznesie

Design Thinking

Budowanie zespołu


BĄDŹ NA BIEŻĄCO:Tagi

aranżacja biura

Prowadząc warsztaty z

kreatywności i innowacji

często dostajemy pytania o to w jaki sposób można zadbać o dobrą stymulację do pracy twórczej w swoim otoczeniu. Często pojawia się też pytanie wprost: czy to właściwie ma sens, by coś zmieniać w swoim biurze? Międzynarodowa firma architektoniczna Gensler odpowiada twierdząco na takie pytania i idzie o krok dalej: wskazuje przestrzeń biurową jako jeden z czynników będących kluczem do stworzenia innowacyjnego biznesu.

Odpowiednia aranżacja wnętrz w miejscu pracy powinna służyć wzmocnieniu więzi z pracownikiem poprzez podkreślanie historii firmy, jej misji lub nawiązywanie do sprzedawanych produktów. Na przykład firma sprzedająca meble handmade powinna zaopatrzyć swoje biura w elementy wystroju o podobnym charakterze.

Biura powinny posiadać także miejsca, w których możliwa będzie zarówno efektywna praca indywidualna, jak i grupowa. Jeśli, ze względu na ograniczenia przestrzeni, stworzenie takich pomieszczeń będzie niemożliwe, powinny pojawić się choćby „strefy ciszy” w biurach typu open space. Przeciętnie ok. 30-40% czasu w ciągu dnia człowiek spędza na pracy indywidualnej, ważne zatem, aby dać mu możliwość znalezienia miejsca sprzyjającego skupieniu.

Kolejnym ważnym elementem jest udostępnienie zatrudnionym osobom możliwości pracy w miejscach, w których będą tę pracę wykonywać najlepiej: w różnych pomieszczeniach biura a nawet poza nim. Taka elastyczność cechuje firmy odznaczające się najwyższą innowacyjnością. Ankiety przeprowadzone wśród pracowników pokazały, że chcą oni spędzać w biurze 71% swojego czasu pracy. Zatem, jeśli istnieje taka możliwość, powinno się udostępniać możliwość np. pracy z domu co pewien czas. Odpowiednia aranżacja miejsca pracy oraz czasu pracy wpływa na innowacyjność. A to właśnie ona, a nie (jak do niedawna wskazywano) produktywność, jest główną siłą napędową biznesu i konkurencyjności.

Źródło: http://www.fastcodesign.com/3061932/4-ways-your-office-is-crushing-your-creativity

Komentarze

komentarze

Podobało Ci się?

Podziel się wpisem ze znajomymi!

Komentarze