6 SPOSOBÓW NA ROZWIĄZANIE KONFLIKTU

Czas czytania: 4min.

Kiedy zespół pracuje ze sobą dzień po dniu, konflikt często jest po prostu nieunikniony. Może powstać on między dwójką pracowników, kierownikami lub całym zespołem. Są jednak sposoby aby sobie z tym efektywnie poradzić. Firma Patriot Software zaproponowała ich aż 6!1. Nie zwlekaj! Od razu zabierz się za rozwiązywanie zaistniałego konfliktu.

Kiedy w firmie pojawi się konflikt, nie unikaj go ani tym bardziej nie udawaj, że go nie ma. Po pewnym upływie czasu napięcie będzie tylko rosnąć, a konflikt jeszcze bardziej się pogłębi. Pierwszym krokiem w kierunku pozytywnego rozwiązania będzie podjęcie rozmowy z osobą, z którą jesteś w konflikcie (lub zaproś do rozmowy osoby, jeśli jesteś ich managerem) i ustalenie, w czym konkretnie się różnimy. Doprowadzenie do jasnego nazwania sytuacji konfliktowej rozpoczyna proces rozwiązywania sporu.

Efekt rozmowy: „Czyli rozumiem, że w tym projekcie Twoim pomysłem jest realizacja tego z wykorzystaniem nowej, interesującej technologii, ale ja chcę ten projekt zrealizować w starszej, jednak już dobrze nam znanej. Tutaj się różnimy.”

2. Poznaj cele i interesy każdej ze stron.

Zaproponuj spotkanie w określonym czasie i miejscu, aby kwestia sporna mogła zostać przedyskutowana. Pamiętaj, aby w czasie spotkania każda osoba miała odpowiednią ilość czasu na powiedzenie wszystkiego, co chciałaby aby druga strona konfliktu usłyszała. Nie pozwól, aby tylko jedna osoba dominowała w rozmowie. Drugim krokiem w procesie rozwiązywania konfliktu powinno być zrozumienie jakie cele i interesy ma każda ze stron w tej sytuacji. Przede wszystkim chcesz poznać i zrozumieć, jakie interesy ma osoba, z którą jesteś w konflikcie. Możesz szybko zdiagnozować interes zadając sobie pytanie: „dlaczego chcesz w ten sposób realizować ten projekt?” Jeśli wiesz dlaczego, możesz zastanowić się jak znaleźć rozwiązanie pośrednie – realizując interesy Twoje i drugiej strony.

Przykład:

Cel:chcemy zrealizować nowy projekt IT z wykorzystaniem nowej, interesującej technologii. Interes (dlaczego z wykorzystaniem nowej i interesującej technologii?): szybciej zrealizujemy ten projekt bo nowa technologia będzie ciekawsza dla naszych pracowników (programistów).

Alternatywne rozwiązanie: może jesteśmy w stanie zrealizować ten projekt szybciej w inny sposób, niż tylko z wykorzystaniem tej technologii?

3. Słuchaj uważnie, co mają do powiedzenia wszyscy zamieszani w konflikt.

Pamiętaj, aby swoją uwagę całkowicie skupić na osobie, która w danym momencie się wypowiada. Nie przeszkadzaj rozmówcy, poczekaj aż skończy swoją wypowiedź. Dodatkowo, sprawdź czy dobrze rozumiesz wypowiedź drugiej osoby. Możesz to zrobić poprzez użycie takich sformułowań jak: „Pozwól mi się upewnić, że rozumiem Twój przekaz. Jesteś niezadowolony z…, ponieważ…”. Trzecim krokiem jest zebranie pomysłów na rozwiązanie sytuacji od każdej ze stron. Jeśli się tylko przerzucamy argumentami, siłujemy się lub w najlepszym przypadku negocjujemy. Jeśli próbujemy razem wymyślić NOWE ROZWIĄZANIE, jest większa szansa na współpracę.

4. Znajdź punkty, z którymi wszyscy się zgadzacie.

Początkowo dyskusja prawdopodobnie będzie opierać się na różnicy zdań, jednak bez odnalezienia punktów, z którymi wszyscy się zgadzacie, ciężko będzie rozwiązać nieporozumienie. Postaraj się więc zwrócić uwagę osobom zaangażowanym w konflikt na aspekty, w których są zgodni. Oczywiście możesz na kimś wymusić swoje rozwiązanie, pamiętaj jednak o konsekwencjach: druga strona zapewne będzie wyszukiwać sytuacji, które pokażą Ci jak bardzo mylisz się ze swoim rozwiązaniem. Krok czwarty to wybranie pomysłu, który jest przynajmniej kompromisem dla obu stron a następnie ustalenie planu działania – co, kto i do kiedy zrobi?

5. Zapewnij pomoc przy rozwiązywaniu problemu.

Jeśli pracujesz na wysokiej pozycji wymagającej zdolności przywódczych, prawdopodobnie nie raz spadnie na Ciebie obowiązek zarządzania konfliktem w zespole. Nigdy nie stawaj po jednej ze stron nieporozumienia. Pamiętaj, że uczestniczysz w spotkaniu w celu wsparcia pracowników w efektywnym rozwiązaniu nieporozumienia. Miej w pamięci, że rozmowy w konflikcie są trudne dla każdej ze stron i nie zawsze mamy ochotę wywiązywać się z takich ustaleń co do joty. Dlatego piątym krokiem w procesie jest ustalenie terminu i sposobu weryfikacji wyników: kiedy i jak sprawdzimy, na ile nasz kompromis faktycznie działa? Jeśli nie zaplanujemy miejsca na weryfikację tworzymy miejsce na lenistwo.


6. Jeśli to Ty spowodowałeś konflikt, po wyjaśnieniu sytuacji pamiętaj, aby przeprosić drugą osobę

.

Każdy konflikt wymaga konkretnego rozwiązania oraz przeproszenia za urażenie uczuć drugiej osoby (jeśli tak się stało). Pamiętaj, jeśli to Ty spowodowałeś konflikt, przeproś za to drugą osobę. Niezależnie od tego kto ma rację na końcu, zwykle jesteśmy mało przyjemni dla innych w sytuacjach konfliktowych. Dlatego warto przeprosić za ewentualne, nieprzyjemne doświadczenia w sytuacji konfliktowej (nawet jeśli „racja jest po naszej stronie płotu” ;-))