5 SPOSOBÓW NA ZWIĘKSZENIE KREATYWNOŚCI – POPARTE BADANIAMI!
Czas czytania: 4min.
Adam Green, dyrektor Georgetown Laboratory for Relational Cognition i prezydent stowarzyszenia nazwanego „The Society for the Neuroscience of Creativity”, przeprowadził badania nad kreatywnością przy użyciu MRI. Podczas niego wraz z zespołem przyglądał się przepływowi krwi i traktował go jako miarę aktywności komórek mózgowych wśród osób, które wykonywały kreatywne zadania. Proces ten skierował ich uwagę w szczególności na jeden region mózgu (płat czołowy), więc postanowił sprawdzić, czy stymulowanie tego konkretnego obszaru może ułatwić twórcze myślenie.
Jeśli nie znasz narzędzi wspomagających stymulację mózgu, lub chcesz poznać nowe metody, tak aby myśleć „pozapudełkowo”, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: poniżej znajdziesz poparte badaniami wskazówki ułatwiające rozwijanie kreatywnego myślenia.
1. Ćwicz swoją kreatywność tak jak mięśnie.
Jeden z najbardziej efektywnych sposobów na stymulowanie kreatywnego myślenia brzmi bardzo prosto: spróbuj. Nie wierzysz? Adam Green, powiedział „Kreatywność nie powstaje w jakiejś magicznej części naszego mózgu, ważne aby używać tych samych narzędzi, których używamy do wszystkiego innego, jednak aby zastosować je w sposób specyficzny dla kreatywności”.
Badania pokazują, że kiedy ludzie starają się myśleć bardziej kreatywnie, to prawie zawsze im to wychodzi. W neuronauce istnieje powiedzenie, że komórki nerwowe, które są razem pobudzane, łączą się ze sobą. Chodzi o to, że im częściej stymulujesz swój umysł poprzez różne zadania, tym silniejsze są połączenia między zaangażowanymi w wykonywane polecenia komórkami.
2. Zmieniaj swoje otoczenie, chociaż minimalnie.
Green powiedział: „Najlepszy trick jaki znam nie jest zbyt sexy“. Badania popierają twierdzenie, że kreatywność stymulują tak niewielkie zmiany jak cieplejsza kawa lub zmieniony kolor w pokoju. Jeśli chcesz wypróbować ten sposób, postaraj się zamieniać miejsca, w których leżą rzeczy na Twoim biurku lub kolejność wiszących na tablicy ogłoszeń, które widzisz codziennie. Pamiętaj, że takie „podmianki“ nie odnoszą się tylko do Twojego fizycznego otoczenia – są także połączone z Twoim społecznym środowiskiem.
Korzystaj z możliwości aby tymczasowo pracować w różnych miejscach w biurze, siądź z nowymi współpracownikami lub zaproś osoby z innych działów na lunch. Są to małe zmiany, które mogą przynieść wielkie efekty.
3. Naucz się czegoś nowego!
Kiedy ostatnio uczyłeś się czegoś o średniowiecznej architekturze? A o starożytnej historii egipskiej? A dziko rosnących roślinach, które są jadalne? Teraz masz okazję, aby poczytać o wspomnianych tematach. Dlaczego? Przeprowadzone badania sugerują, że poszerzanie swojej wiedzy o nieznajome tematy sprawia, że nasz umysł generuje więcej pomysłów, a dodatkowo nasze myślenie staje się bardziej dywergencyjne.
Według Roberta Epsteina, psychologa badawczego, „nowe pomysły powstają z wzajemnego łączenia się ze starymi pomysłami“. Epstein używa ćwiczenia zwanego „gra ekspertów“ w celu zademonstrowania swojego punktu widzenia. W ćwiczeniu kilka osób z szeroką i zróżnicowaną wiedzą prowadzi pięciominutowe wykłady. Następnie, po wysłuchaniu wypowiedzi dotyczących np. jak konstruowane są buty, lub historię zegarków Rolex, wszyscy wpadają na co najmniej trzy pomysły nowych produktów lub usług.
Możesz przetestować ten sposób poprzez pytanie znajomych z różnych dziedzin czym się zajmują, lub zapisać się na darmowe kursy (np. za pomocą platformy Massive Open Online Courses) całkowicie niezwiązane z tym, co robisz na co dzień.
Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie od razu znajdziesz odpowiedź na to, jak nauczenie się danych rzeczy może przydać Ci się w przyszłości. Pamiętaj jednak o tym, że kawałki wiedzy, które nabywasz, naturalnie złączą się w całość kiedy będziesz postawiony przed konkretnym wyzwaniem lub będziesz brał udział w burzy mózgów. Epstein uważa, że im ciekawsze i zróżnicowane kawałki, tym bardziej interesujące będą powstałe połączenia.
4. Zwracaj uwagę na nowe pomysły, które przychodzą Ci do głowy i koniecznie je zapisuj.
Wraz z dorastaniem, liczba kreatywnych pomysłów, na które wpadamy niekoniecznie się zmniejsza, ale zdecydowanie zapamiętujemy ich znacznie mniej. Kiedy na coś wpadniesz, pamiętaj aby to zanotować. Możesz zrobić to za pomocą notatki w smartphonie, na kartce, którą masz pod ręką lub nawet na serwetce. Epstein zaleca: „zapisz teraz, oceniaj potem“. Sugeruje też, że jego badania pokazały wielokrotnie, iż zapisywanie pomysłów jest jednym z najefektywniejszych sposobów na rozwijanie kreatywności.
5. Stawiaj sobie nowe wyzwania – szczególnie jeśli chodzi o najistotniejsze kwestie w Twojej branży.
Jeśli kiedykolwiek brałeś udział w escape room’ie – fizycznej przygodzie, w której gracze osiągają cele poprzez rozwiązywanie zagadek – Twoja kreatywność pewnie wzrosła. Dzieje się tak dlatego, że nowe wyzwania pełnią rolę katalizatora kreatywnego myślenia, generowania większej ilości pomysłów i rozwiązań. Przykładowo, jeśli przekręcisz pokrętło i odkryjesz, że drzwi są zamknięte, automatycznie zaczynasz zastanawiać się nad pomysłami i rozwiązaniami – poruszasz pokrętłem, walisz w drzwi lub próbujesz szczęścia przy otwieraniu zamka wsuwką.
Podobnie możesz stymulować swoją kreatywność w pracy! Przykładowo, możesz osiągnąć to poprzez wyznaczanie limitu na wykonanie konkretnego zadania. Pomyśl o nadrzędnych kwestiach i pytaniach w Twojej dziedzinie (Jak mogę zakończyć głód na świecie w ciągu tygodnia? Jak mogę wynaleźć telefon, który nie potrzebuje ładowarki?) i praktykuj burzę mózgów wymyślając otwarte rozwiązania.