4 SPOSOBY NA ZMOTYWOWANIE TWOJEGO ZESPOŁU

Czas czytania: 3min.

Utrzymanie motywacji w zespole czasem bywa wyzwaniem, jednak jest to priorytetowe zadanie dla zapewnienia dobrej atmosfery w firmie. Bez Twojego zespołu nie poprowadzisz biznesu, więc istotne jest aby znaleźć nowe i innowacyjne sposoby na codzienne motywowanie pracowników.

Musisz się upewnić, że prowadzisz zespół w kierunku wspólnego celu, który pasjonuje Was wszystkich. Aby tego dokonać, musisz otwarcie porozumiewać się z zespołem i sprawiać, żeby jego członkowie czuli się doceniani. Najłatwiejszym i zarazem najbardziej oczywistym sposobem jest mówienie im, że dobrze wykonują swoje obowiązki.

Czasami jednak pracownicy potrzebują czegoś więcej, żeby na co dzień być zmotywowanym. Wybraliśmy 4 sposoby, które naszym zdaniem pomogą Wam efektywnie zmotywować zespół, który będzie dążył do ciągłego rozwoju firmy.

1.Zaplanuj team buildingowe warsztaty.

Aby odpowiednio zmotywować swój zespół, musisz zaproponować jego członkom coś więcej niż pensja i urlop. Powinieneś się upewnić, że Twoi pracownicy potrafią pracować jako drużyna dążąca do osiągnięcia wspólnego celu. Nie ma lepszego sposobu na dokonanie tego niż team buildingowe warsztaty.

Zajęcia team buildingowe:

  • Integrują zespół
  • Sprawiają, że komunikacja między członkami zespołu jest efektywniejsza
  • Pozwalają na rozwijanie wartości zespołowych
  • Rozwijają umiejętność rozwiązywania problemów
  • Umożliwiają zespołowi pracę nad zdolnościami przywódczymi

2.Wspieraj ich.

Bez Twojego wsparcia Twój zespół nie będzie w pełni efektywny. Powinieneś dać jego członkom narzędzia, których potrzebują do osiągnięcia celów, które im wyznaczasz. Wsparcie może przybierać różne formy. Niektórzy z Twoich pracowników mogą po prostu potrzebować dodatkowych informacji dotyczących projektu, a inni bardziej szczegółowego i dłuższego treningu.

Twój system wsparcia powinien być zbilansowany i długotrwały. Przykładowo, może się okazać, że regularne, krótkie spotkania informacyjne zwiększą ogólną produktywność zespołu. Dodatkowo, bieżące sprawdzanie z osobami, które mają wyznaczone deadliny, czy mają wszystko czego potrzebują do ukończenia zadania jest dobrym sposobem do zaoferowania natychmiastowego wsparcia.

3.Pozwalaj na pracę zdalną z elastycznymi godzinami.

W dzisiejszych czasach praca zdalna staje się coraz bardziej popularna. Badania, które przeprowadzono w danym zakresie pokazują, że umożliwienie pracy zdalnej może między innymi:

  • Zwiększyć produktywność
  • Obniżyć poziom stresu
  • Zwiększyć zaangażowanie w wykonywane zadania
  • Obniżyć rotację pracowników

Takie rozwiązanie jest szczególnie motywujące dla młodych pracowników, którzy otrzymują elastyczne, nieformalne i przyjazne środowisko pracy. Zapewnienie im takich warunków prowadzi do tego, że bardzo pozytywnie postrzegają swoich szefów i firmę dla której pracują.

4.Doceniaj pracowników

Kiedy Twoja firma osiągnie kamień milowy poinformuj o tym pracowników i razem świętujcie sukces firmy. Nie chodzi jednak tylko o świętowanie osiągniętych celów. Powinieneś także pokazać członkom Twojego zespołu, że ich cenisz jako osoby indywidualne i świętować ich urodziny, śluby, narodziny dzieci i awanse.

Pracownicy doceniają drobne gesty. Zwykłe „dziękuję“ i „dobra robota“ są dla nich motywujące. Możesz także pokazać swoim pracownikom, że ich cenisz, zabierając cały zespół na wspólny posiłek lub drinka. Takie gesty w stronę pracowników sprawiają, że ich praca jest bardziej efektywna i angażująca.

Na koniec…

Struktury korporacyjne stale się zmieniają i moniturując wprowadzane nowości, będziesz miał możliwość wprowadzenia nowych sposobów na świętowanie, docenianie i motywowanie pracowników. Zastosuj powyższe rady i spraw, aby poziom satysfakcji zespołu i jego zaangażowania w pracę wzrósł. Pamiętaj! Doceniany i motywowany zespół to efektywny zespół!

Źródło: https://www.entrepreneur.com/article/294476