3 SPOSOBY NA NUDĘ DZIĘKI, KTÓRYM ODBLOKUJESZ SWOJĄ KREATYWNOŚĆ
Czas czytania: 3min.
Nie trzeba nikogo przekonywać, że w charakterystykę współczesnego świata mocno wpisany został pośpiech i brak czasu wolnego na zwykłą nudę. Ciągle gdzieś gonimy, a wolne chwile często wypełniamy surfowaniem po Internecie: sprawdzeniem poczty, kalendarza spotkań, czy buszowaniem w mediach społecznościowych. To może dawać złudzenie produktywności, poczucie ciągłego działania, które pod koniec dnia nieprzyjemnie zaskakuje kilkoma niezrealizowanymi pozycjami na liście „to do”.
Niedawno zrobiliśmy mały test naszej produktywności i odkryliśmy, że średnio każdy z nas spędził cztery godziny dziennie na swoim telefonie, większość czasu spędziliśmy przeglądając np.: Facebooka. To bezrefleksyjne przewijanie odbywało się przede wszystkim w czasie pomiędzy wolnymi chwilami – podczas oczekiwania w kolejce na kawę, siedząc w pociągu, a nawet w łazience. Ta sytuacja spowodowała, że zaczęliśmy się zastanawiać: kiedy po raz ostatni odłożyliśmy swoje urządzenia i daliśmy sobie czas na robienie niczego? Kiedy po raz ostatni wszyscy doświadczyliśmy czystej, nieskażonej niczym nudy? Dłuższego, bezcelowego zamyślenia lub zagapienia się na to, co mija za oknem pociągu?
Po lekturze jednego artykułu na temat powiązań pomiędzy nudą i kreatywnością zaczęliśmy się zastanawiać, czy zastąpienie wspomnianych „bez-większego-celu-wypełniaczy”, pomoże nam w rozwoju swojej kreatywności zarówno w perspektywie krótko- jak i długoterminowej? Pytanie było intrygujące, dlatego postanowiliśmy szukać dalej…
1. Zaplanuj czas tak, aby pozwolić swojemu umysłowi błądzić
Badania pokazują, że marzenia zapalają zbiór regionów mózgu, które znane są jako sieć trybu domyślnego. Zdaniem psychologa, dr Sandi Manna, kiedy zaczynamy marzyć, nasze myślenie wychodzi poza świadomość i zanurza się w podświadomości. To w tej strefie często jesteśmy w stanie „wpadać” na oryginalne pomysły, rozwiązywać dokuczliwe problemy i planować autobiografię, zastanawiając się nad naszym życiem i wyznaczając nowe cele. Nic zatem dziwnego, że tak wiele osób wpada na najlepsze pomysły np. pod prysznicem.
Gdzie i kiedy marzysz? Poświęć czas na wydłużenie tych chwil. Zmniejsz swój pośpiech. Spróbuj wykształcić w sobie nowe nawyki w ciągu dnia, dzięki którym zyskasz czas na nowe myśli, inspiracje np. chodząc po biurze podczas lunchu. Podczas jazdy autobusem lub pociągiem?
2. Zrób coś dziwnego lub nudnego przed następną burzą mózgów
Aby przetestować twórczą siłę nudzenia, grupa badaczy z University of Central Lancashire przeprowadziła badanie, w czasie którego połowa z 80 uczestników dostała nudne zadanie – kopiowanie numerów z książek telefonicznych, druga połowa nie musiała tego robić. Następnie poproszono ich o przeprowadzenie burzy mózgów na bazie precyzyjnie opracowanych pytań. Grupa pierwsza, która musiała wcześniej kopiować numery z książek telefonicznych wymyśliła znacznie więcej pomysłów niż grupa druga.
Naukowcy zatem przeprowadzili ponownie ten sam test, ale dodali jeszcze trzecią grupę, której zadaniem było coś jeszcze bardziej nudnego – czytanie książki telefonicznej! Wyniki badań pokazały, że uczestnicy trzeciej grupy byli jeszcze bardziej kreatywni niż pozostałe grupy (kreatywność mierzona była liczbą oryginalnych pomysłów).
Dlatego przed następnym kreatywnym spotkaniem ze swoim zespołem spróbuj poradzić sobie z tymi nudnymi, ale niezbędnymi zadaniami, które zapychają twoją listę rzeczy do wykonania. Dzięki temu możesz odblokować swoje kreatywne pomysły.
3. Wspomnienia ze swojego dzieciństwa
Zdaniem psychoanalityka, Adama Phillipsa, dzieci rozwijają się lepiej kiedy pozwalasz im się nudzić. Niczym nieograniczony czas bowiem motywuje dzieci do wymyślania własnej rozrywki od zera i daje im swobodę w poznawaniu tego, co naprawdę ich interesuje. Z pewnością znajdziesz również i u siebie rzeczy, które cię inspirowały w dzieciństwie. Jeśli ich nie pamiętasz i potrzebujesz pomocy w przypomnieniu – zadzwoń do swoich rodziców, rodzeństwa lub starych znajomych, aby pomóc w odtwarzaniu historii z przeszłości.
Zawsze znajdzie się coś, co można sprawdzić na Facebooku czy Instagramie w naszym smartfonie, ale jeśli pozwolimy, aby telefon zabierał nam nasz cenny czas, nigdy nie dowiemy się ile świetnych pomysłów przyszło by nam do głowy podczas nudy.
Źródło:
Katie Kirsch, Steve Har; 3 Ways Boredom Can Unlock Your Creativity; 21 luty 2018; https://www.ideo.com/blog/3-ways-boredom-can-help-you-unlock-your-creativity